Aktualności

Polskie tradycje świąteczne - Dzień Babci i Dziadka,

Dzień Babci i Dziadka to wyjątkowe dni w roku, pełne ciepłych życzeń i upominków. Laurka to dla babci i dziadka bezcenny upominek. Sposobów na stworzenie oryginalnej i pełnej miłości laurki jest mnóstwo.Jednak nie ma znaczenia forma czy kolorystyka, bo każda laurka wykonana własnoręcznie przez wnuki sprawi babci i dziadkowi ogromną radość. Dlatego kultywując piękną tradycję tego święta, uczniowie klas piątych i szóstych na zajęciach techniki przygotowali kartki z życzeniami.

Krótki rys historyczny święta. Pomysł uczczenia babci w Polsce pojawił się w tygodniku „Kobieta i Życie” w 1964 roku. Ideę tą podchwycił i spopularyzował „Tygodnik Poznański”, który zainaugurował to święto podczas występu Mieczysławy Ćwiklińskiej – sędziwej wówczas aktorki. Obchodziła ona 21 stycznia 1965 roku swoje 85. urodziny. Nobliwej aktorce wręczono kwiaty i tort z napisem „Dla babci”, wmawiając, że w Poznaniu obchodzi się właśnie w tym dniu Dzień Babci. Warszawski „Express Wieczorny” w następnym roku ogłosił 21 stycznia Dniem Babci. I tak w polskiej tradycji zagościło święto babci. Obchody Dnia Dziadka zaczęły się dopiero w latach 70.