Aktualności

Wycieczka klas II c i II e do Transgranicznego Centrum Edukacji Ekologicznej w Sarbinowie.

Dnia 4 grudnia 2019 roku uczniowie klas II c i II e wyruszyli na wycieczkę do Transgranicznego Centrum Edukacji Ekologicznej w Sarbinowie. Dzieci brały udział w zajęciach pod nazwą „Tajemnicze życie lasu”.

Podczas pracy z materiałem zielnikowym, uczyły się rozpoznawania pospolitych gatunków drzew i krzewów iglastych. Pracowały z mikroskopami, gdzie mogły podziwiać budowę drzew
i krzewów w skali makro. Nie zabrakło również doświadczeń z wywarem
z czerwonej kapusty, którego kolor zmieniały wykorzystując substancje codziennego użytku tj. ocet, czy mydło. Uczniowie dmuchali również balon bez wysiłku. Do balonu delikatnie wsypywały sodę oczyszczoną. Następnie przy pomocy Pani prowadzącej doświadczenia ostrożnie nakładały balon na butelkę z octem uważając, by soda nie wsypała się do środka butelki, zanim balon nie zostanie dobrze na nią założony. Następnie dzieci delikatnie podnosiły balon, by soda powoli wsypywała się do octu. Jakież było zdziwienie dzieci, gdy balon zaczął pompować się wydzielanym przez połączenie sody i octu, gazem. Ponadto dzieci zauważyły, że zarówno butelka, jak i jej szyjka robią się bardzo zimne. Podczas pobytu w centrum, uczniowie słuchali również odgłosów lasu, śpiewu ptaków, a także produkowały prąd podczas jazdy na rowerze. Oprócz tego dzieci brały udział w warsztatach plastycznych, podczas których wykonywały bombkę metodą decoupage oraz świeczniki z masy solnej, które samodzielnie malowały farbami. To był cudownie spędzony dzień. Obfitujacy nie tylko w nabycie nowych wiadomości, zdobytych doświadczeń, praktycznego działania, ale wspólnie mile spędzonych chwil.