Aktualności

Szkolne święto pieśni patriotycznych

 Zanim nadszedł dla Polski upragniony 11 listopada 1918 roku – dzień odzyskania niepodległości, nasz kraj znajdował się 123 lata pod zaborami: rosyjskim, pruskim i austriackim. Choć zaborcy próbowali narzucić Polakom swoją kulturę, język, obyczaje i religię, nasi rodacy nie poddawali się i wytrwale walczyli o wolność. Ducha walki dodawała im pieśń jako towarzyszka żołnierskiej doli i niedoli. Jej tekst dokumentował karty historii naszego kraju, ale również opisywał osobiste przeżycia żołnierzy, tęsknotę za domem rodzinnym czy ukochaną dziewczyną.

Szkolne Święto Pieśni Patriotycznej zorganizowane w piątek 8. listopada miało charakter szczególnie uroczysty. Gala przygotowana przez Szkołę Podstawową nr 17 im. Orła Białego w Koszalinie stanowiła  zwieńczenie działań zaplanowanych na rocznicę 101–lecia Odzyskania Niepodległości. Tego dnia odbyły się dwa koncerty, w których każda z klas  4,5,6 i 7 wykonała ulubioną pieśń z patriotycznego repertuaru. Zabrzmiało tego dnia 25 utworów, od radosnej „Pierwszej kadrowej” po zawierającą głębokie  przesłanie „Rotę”. Kulminację muzycznego spotkania stanowiło wyjątkowo uroczyste wykonanie Mazurka Dąbrowskiego.