Aktualności

Wizyta Powstańca Warszawskiego

Uczniów klasy III b  odwiedził Powstaniec Warszawski, Pan Alfred Łąpieś. Aresztowany przez Niemców w marcu 1944 roku, do wybuchu Powstania przebywał w więzieniu przy ul. Rakowieckiej 37.

Kiedy Niemcy przystąpili do likwidacji więzienia i rozpoczęli egzekucje (02.08.1944) Alfred Łąpieś znalazł się w grupie więźniów, którym udało się zbiec (po murach i dachach wśród ulewnego deszczu w nocy z 2 na 3 sierpnia 1944 r. w kierunku al. Niepodległości). W ten sposób odzyskał wolność i jako piętnastolatek przystąpił do Powstania.

Po wojnie zamieszkał w Koszalinie. W 1947 roku poszedł do szkoły mechanicznej i przyznał się kolegom, że brał udział w Powstaniu Warszawskim. Do tego zaśpiewał pieśń "Pierwszy sierpnia dzień krwawy". Już na drugi dzień czekało na niego UB. "Bili mnie i pytali ciągle o ojca, czy Londynu słucha" - wspomina pan Alfred. - "I gdyby nie to, że znaliśmy zegarmistrza, którego syn pracował w UB, to pewnie by mnie tu wśród żywych nie było".

Spotkanie było bardzo ciekawe i wzruszające.