Aktualności

Sylwetki wybitnych Polaków

W ramach poznawania sylwetek Polaków uczniowie klas VI na zajęciach technicznych przygotowali prace na temat wybitnych wynalazców z dziedziny techniki. Na przestrzeni wieków Polacy byli inicjatorami wielu nowatorskich projektów, a ich wynalazki zmieniły bieg historii.

Niewielu z nas wie, że telefony komórkowe, tablety, cyfrowe aparaty fotograficzne i inne urządzenia elektroniczne działają w oparciu o monokryształy, produkowane metodą opracowaną przez Jana Czochralskiego. Obecnie z jego wynalazku korzysta cała światowa elektronika. Natomiast Józef Kosacki swoim wynalazkiem uratował tysiące ludzi. Jego wykrywacz min znany jako „Polish Mine Detector" był wykorzystywany podczas II wojny światowej. Dzięki wynalazkom Jana Szczepanika możliwe było powstanie filmu dźwiękowego. Mamy więc, jako Polacy, wiele powodów do dumy. Informacje na temat innych wynalazków i ich autorów znajdują się w pracach uczniów umieszczonych na holu szkoły.